Leczenie ruchem – kiedy zadziała?

Kinezyterapia – w taki sposób formalnie określa się rehabilitację opartą na leczeniu ruchem. Jest to bardzo ważna forma aktywności fizycznej opierającej się zwłaszcza na aktywnościach biernych oraz czynno-biernych zestawach ćwiczeń, jakie mają na celu przyniesienie ulgi w bólach kostno-stawowych, rozładowanie napięcia mięśniowego, czy też rozluźnienie organizmu na co dzień spiętego. Do kinezyterapii zalicza się również ruch wywoływany poprzez zwłaszcza ćwiczenia gimnastyczne w wodzie, takie jak chociażby aqua aerobik. Nie zapominajmy też o sporcie dla niepełnosprawnych. Jest to bardzo istotne, żeby regularnie wykonywać je niezależnie od naszego aktualnego stanu i najlepiej, aby nie robić ćwiczeń kinezyterapeutycznych samodzielnie, zwłaszcza kiedy kompletnie nie wiemy jak się za nie zabrać, ale zdecydować się na fachową, profesjonalną rehabilitację z wykorzystaniem czujnego oka doświadczonego terapeuty.
W przypadku leczenia ruchem trzeba wspomnieć o szerokim wachlarzu różnorodnych przypadków niepełnosprawności i dysfunkcji, jakie w ten sposób udaje się wyeliminować.

Mowa tu na przykład o problemach starczych, ale też urazach w postaci złamanych kończyn czy też choroby Parkinsona. Do tego aktywność w tym wymiarze nadaje się u osób z poważnymi dolegliwościami płucnymi oraz klatki piersiowej. To nawet świetny zakres ćwiczeń dla kobiet w ciąży, czy po porodzie. Idealnie kinezyterapia sprawdza się po mastektomii, ale też u osób z różnorodnymi dolegliwościami natury neurologicznej. To także klucz do poprawy ogólnej kondycji osób z nadciśnieniem tętniczym oraz chorobą wieńcową czy stwardnieniem rozsianym.
Artykuł dzięki: