Co w ramach rehabilitacji specjalistycznej?

Wchodząc na stronę dowolnego centrum rehabilitacyjnego, czy nawet prywatnego gabinetu rehabilitacji, od razu można dostrzec wyraźny komunikat wskazujący na to, że istnieje coś takiego jak rehabilitacja tradycyjna oraz rehabilitacja specjalistyczna. W obrębie zarówno pierwszego jak i drugiego wyszczególnia się natomiast określony podział wewnętrzny na szereg innych rodzajów, typów i odmian rehabilitacyjnych procesów. W niniejszym artykule rozważymy zwłaszcza, co może kryć się pod pojęciem rehabilitacji specjalistycznej.
Rehabilitacja specjalistyczna bazuje zwłaszcza na rehabilitacji neurologicznej, jaka z kolei wymagana jest u wszystkich pacjentów po udarach czy innych urazach zaliczanych do tak zwanych urazów neurologicznych. Dodatkowo, nie zapominajmy także jak szeroka jest aktualnie grupa pacjentów cierpiących na przeróżne schorzenia z zakresu neurochirurgicznego.

Do tego dochodzi grono leczonych na urazy ortopedyczne czy ludzi z intensywnej terapii bądź z urazami wewnętrznymi. Wszyscy oni mają za zadanie wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych, systematycznie przez okres co najmniej trzech tygodni, a często do paru miesięcy – wszystko uzależnione jest głównie od ich stanu, stopnia zaawansowania ich schorzenia i rodzaju nabytego urazu oraz dysfunkcji. Warto wspomnieć także o rehabilitacji kardiologicznej. Ta z kolei opiera się na leczeniu wszystkich, którzy mają konsekwencje przebytych schorzeń układu sercowego i naczyniowego. Nasz Narodowy Fundusz Zdrowia tej grupie pacjentów proponuje stacjonarną rehabilitację kardiologiczną bądź rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych, najczęściej do trzydziestu dni bez ponoszenia jakichkolwiek opłat z tego tytułu.
Artykuł dzięki: